Αθλητικα

Οι "φρουροί" της Αρκαδίας! 56-76 !

Ο Αρκαδικός κέρδισε μέσα στην Πάτρα με σκορ 56-76, σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Α1 και απέδειξε πως επάξια βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία και πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του στην προσπάθεια παραμονής σε αυτήν!

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας ως μπροστάρηδες τους Λαμπρόπουλο, Στεφανίδη και Άϊρλαντ, ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-17 (3:23'') και λίγο αργότερα με 10 πόντους (10-20, 1:20'') για να κλείσει η περίοδος με σκορ 13-22.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, συντηρώντας την υπέρ της διαφορά (15-22, 8:45'') και λίγο αργότερα με 20 πόντους (17-37, 3:55''). Στα τελευταία λεπτά η αχαϊκή ομάδα με επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε την διαφορά στους 14 πόντους (25-39).

Στην τρίτη περίοδο, ο Αρκαδικός όχι μόνο συντήρησε την εις υπέρ του διαφορά, παίζοντας αφενός μεν πολύ καλή άμυνα, αφετέρου δε με όπλο το μακρινό επιθετικό σουτ προηγήθηκε με 22 πόντους (31-53, 4:00''), κλείνοντας την περίοδο με σκορ 38-56.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Απόλλων Πατρών με σερί 7-2 μείωσε στο -14 (45-59, 7:16''). Ο Αρκαδικός με επιμέρους σκορ 4-8, συντήρησε διαφορά 18 πόντων (49-67, 5:06'') για να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της Basket League....

Ο Αρκαδικός είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων:

Πρώτος σκόρερ για την αρκαδική ομάδα ήταν ο Άντονι Άϊρλαντ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους (5/7 βολές, 2/4 σουτ 2π  και 3/3 σουτ 3π).

Ο "Αχαιός" Φώτης Λαμπρόπουλος σκόραρε 13 πόντους (5/10 βολές, 3/8 σουτ 2π  και 1/1 σουτ 3π), ενώ ο Νουούτινεν σκόραρε 11 πόντους   (3/4 βολές, 0/1 σουτ 2π  και 2/2 σουτ 3π).

Πολύ καλός ήταν και ο Βασίλης Καββαδάς,  ο οποίος σκόραρε 10 πόντους  (5/6 βολές, 5/6 σουτ 2π  και 0/3 σουτ 3π).