Αθλητικα

Δύο πρόσωπα και ήττα στην Πυλαία

O Αρκαδικός ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη για να κάνει την έκπληξη, προηγήθηκε στο ημίχρονο με πέντε πόντους (29-34) και είδε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο να γκρεμίζει κάθε προσπάθεια για νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Τελικό αποτέλεσμα ΠΑΟΚ-Αρκαδικός 74-54.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους (2-6) με ισάριθμα τρίποντα από Νουουτίνεν και Λαμπρόπουλο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο σκορ (8-8, 6:00''), ωστόσο η ομάδα της Τρίπολης με επιμέρους σερί 3-7, έκλεισε την περίοδο προηγούμενη στο σκορ (11-15).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός ξέφυγε στο +8 (11-19). Ο ΠΑΟΚ με ένα γρήγορο σερί 6-0, πλησίασε στο καλάθι (17-19). Η ομάδα της Τρίπολης διατήρησε το προβάδισμα της (20-24, 5:10''). Ο ΠΑΟΚ με γρήγορο σερί 4-0, ισοφάρισε (24-24). Ένα "ξέσπασμα" του Αρκαδικού με σερί 7-0 ήταν αρκετό ώστε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (24-31, 2:47''), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο -5 (29-34) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Αρκαδικό, αφού ο ΠΑΟΚ με σερί 19-2, προηγήθηκε με 12 πόντους (48-36, 4:03''), κλείνοντας την περίοδο με σκορ 56-39.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21 πόντους (60-39, -6:57'', 62-41, 4:20''). Ο Αρκαδικός προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά (62-45, 4:20''). Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους για να πάρουν τη νίκη

Δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39,  74-54

Πρώτοι σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Τέπιτς και Μάρκοβιτς  οι οποίοι σκόραραν από 12 πόντους. Ο πρώτος σημείωσε σε 25 λεπτά: 4/9 βολές (44%), 4/8 σουτ 2 πόντων (50%).

Αντίστοιχα ο Μάρκοβιτς σημείωσε σε 25 λεπτά: 5/10 βολές (50%), 5/8 σουτ 2 πόντων (62%).

Αντίστοιχα ο Κώστας Βασιλειάδης σε 21 λεπτά συμμετοχής, σκόραρε 11 πόντους: 3/8 βολές (37%), 1/4 σουτ 2 πόντων (25%) και 3/3 εύστοχα σουτ 3 πόντων (100%).

Αντίστοιχα ο Αρκαδικός είχε 3 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων:

Πρώτος σκόρερ ήταν ο   Άϊρλαντ, ο οποίος σημείωσε σε 18 λεπτά: 6/10 βολές (60%), 6/8 σουτ 2 πόντων (75%).

Ο Βαν Όοστρουμ σημείωσε σε 30 λεπτά συμμετοχής, 11 πόντους: 3/6 βολές (50%), 2/2 σουτ 2 πόντων (100%) και 1/4 σουτ 3 πόντων (25%).

Ο Καββαδάς σημείωσε σε 18 λεπτά: 5/6 βολές (83%), 5/6 σουτ 2 πόντων (83%).