Αθλητικα

"Αόρατος" στην Λιβαδειά

Ο Αστέρας παίζει την Πέμπτη στο Γκελζενκίρχεν και ξέχασε να πάει στη Λιβαδειά. Φυσικό επακόλουθο το πάρτι του Μάντζιου και άλλη μία ήττα από τον Λεβαδειακό (2-1).

Κάθε χρόνο ο Αστέρας βρίσκει ένα διαφορετικό τρόπο να χάνει στη Λιβαδειά. Αυτή τη φορά διάλεξε να μην "πάει" καθόλου και μοιραία ηττήθηκε από τον τοπικό Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος "εκτελούσε" (45', 49') και οι κιτρινομπλέ ηττήθηκαν με 2-1, πετώντας άλλους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το γκολ του Γιάννου στο τέλος ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ...

Τα κουκιά ήταν μετρημένα για τον Στάικο Βεργέτη που- πέρα από την αναγκαστική αλλαγή του Κοσίτσκι- διατήρησε ίδια την ομάδα που ξεκίνησε στο ματς της Τετάρτης με τον Πανιώνιο. Σύστημα 4-3-3 με τους Θεοδωρόπουλο (τέρμα), Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Γιαννούλη (άμυνα), Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Δημούτσο (μεσαία γραμμή), Μάσα, Γιάννου, Σκούρτη (επίθεση).

Το ξεκίνημα όμως δεν θύμισε σε τίποτα τον αγώνα με τους Νεοσμυρνιώτες. Χωρίς ουσία, χωρίς φαντασία και με τον Έλληνα τεχνικό να φωνάζει στο 20' για τους παίκτες που είχαν κάτω το κεφάλι και δεν έβλεπαν γήπεδο. Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε άλλη μία αναγκαστική αλλαγή με τον Δημούτσο να αφήνει τη θέση του στον Κουρμπέλη (23'). Η ομάδα δεν είχε καθόλου ηρεμία στο παιχνίδι της και τα νεύρα έφεραν και αχρείαστες κάρτες όπως αυτή του Σκούρτη (35').

Να απειλήσει ο Αστέρας στο πρώτο μέρος; Ούτε για αστείο. Μόλις 3 τελικές, καμία από αυτές στον στόχο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, το χειρότερο φετινό 45λεπτο ολοκληρώθηκε με καταστροφικό τρόπο. Σέντρα του Μάντζιου από αριστερά, παιδική εκτίμηση της τροχιάς της μπάλας από τον Θεοδωρόπουλο και 1-0 από το πουθενά!

H αντίδραση στο γκολ βγαίνοντας από τα αποδυτήρια; Η ποια; Ο Μάντζιος ανενόχλητος "πυροβόλησε" στο 49' και ο Αστέρας βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Πάλι καλά που ο Μιλιάζες πήγε να νικήσει με εντυπωσιακή τρόπο τον... δικό του τερματοφύλακα στο 53', για να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι τον Λεβαδειακό. Μόλις στο 67' η πρώτη δική τους ευκαιρία με τον Σκούρτη.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Αστέρας εμφανίστηκε στο γήπεδο, περισσότερο γιατί οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν έχοντας το 2-0 υπέρ τους. Με κάποιες όμως ψευτοευκαιρίες δεν ήταν δυνατόν να μπει ξανά στο παιχνίδι η ομάδα του Στάικου Βεργέτη. Το γκολ του Γιάννου στο 87' αναπτέρωσε για λίγο τις (όποιες) κιτρινομπλέ ελπίδες, αλλά ήταν πλέον αργά.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Β' Μέρος

Λήξη της αναμέτρησης: Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 στην Λιβαδειά από την τοπική ομάδα.

90' Τέσσερα λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων.

89' Κίτρινη στον Χαμντανί.

86' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα. Ο Μάσα εκτέλεσε, η μπάλα κόρνερ από τα δεξιά. Σέντρα του Γιαννούλη εντόςω μεγάλης περιοχής από τα αριατερά, κεφαλιά του Γιάννου εντός μεγάλης περιοχής και γκολ 2-1!!

84' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.

83' Ο Ζησόπουλος στην θέση του Λουι

82' Κεφαλιά του Σκούρτη εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ...

77' Τρίτη αλλαγή  για Λεβαδειακό: Εκτός ο Μίνγκας εντός ο Θέος.

71' Μακρινό σουτ του Γκοϊάν, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

69' Σουτ του Χαμντανί εκτός μεγάλης περιοχής από τα αριστερά, άουτ

68' Δεύτερη αλλαγή για Λεβαδειακό: Ο Φαβάλι στην θέση του Μάρκοβιτς.

68' Σέντρα Λούι από τα δεξιά, σουτ Σκούρτη εντός μεγάλης περιοχής, απομακρύνει ο Τσιντώτας

64' Κακό σουτ του Μούκαμ, εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

62' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.

58'  Εκτός ο Σανκαρέ, εντός ο Μούκαμ για τον Αστέρα.

58' Μία αλλαγή για κάθε ομάδα: Εκτός ο Ναβάρο, εντός ο Γιακουμάκης για τον Λεβαδειακό.

57' Ο Λεβαδειακός ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Θεοδωρόπουλου στον Ναβάρο

53΄Σέντρα Γιάννου από τα αριστερά εντός μεγάλης περιοχής, παραλίγο αυτογκόλ από τον Μιλιάζες, ο οποίος δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Τσιντώτα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Χαμντανί από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ!!!

49' ΓΚΟΟΟΛ (2-0) Σουτ του Μάντζιου εκτός μεγάλης περιοχής, 2-0...

46' Σουτ Σκούρτη εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

-Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο στην Λιβαδειά, με την τοπική ομάδα να προηγείται με 1-0 στις καθυστερήσεις...

Α' Μέρος

45+1' ΓΚΟΟΟΛ 1-0: Σέντρα-σουτ του Μάντζιου από τα αριστερά, "τραγικό" λάθος του Θεοδωρόπουλου, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Αστέρα !

38' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη.

36' Κίτρινη κάρτα στον Σκούρτη.

35' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα αριστερά. Ο Μάσα εκτελεί, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σκούρτης βρίσκει την μπάλα με το στήθος και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

30' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς.

28' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό από τα αριστερά, βγαίνει και μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

24' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Κουρμπέλης πέρασε στην θέση του Δημούτσου.

23' Σουτ του Δημούτσου εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

17΄Κίτρινη στον Σανκαρέ. Φάουλ για τον Λεβαδειακό εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Μιλιάζες εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα.

11' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα αριστερά. Ο Μάσα εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

-Άρχισε η αναμέτρηση. Στην σέντρα οι παίκτες του Λεβαδειακού.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Η σύνθεση του Λεβαδειακού: (Α. Μάντζιος): 1. Τσιντώτας, 29. Εντουίν, 11. Μίνγκας, 2. Τριποτσέρης, 55. Μιλιάζες, 25. Στάθης, 7. Ναβάρο, 23. Μάρκοβιτς, 4. Γιάχιτς, 9. Β. Μάντζιος, 81. Μουλόπουλος

Στον πάγκο οι: 32. Βερέμκο, 16. Μάγκας, 22. Θέος, 20. Γιακουμάκης, 83. Νικολάου, 5. Φαβάλι

Η σύνθεση του Αστέρα (Βεργέτης): 21. Θεοδωρόπουλος, 18. Γιαννούλης, 15. Σανκαρέ, 30. Γκοϊάν, 27. Λούι, 62. Ιγκλέσιας, 54. Χαμντανί, 8. Δημούτσος, 7. Μάσα, 12. Σκούρτης, 99. Γιάννου

Στον πάγκο οι: 37. Μπαντής, 13. Ζησόπουλος, 86. Τορμένα, 19. Τσοκάνης, 3. Παντελιάδης, 94. Μούκαμ, 25. Κουρμπέλης