Αθλητικα

Ανταγωνιστικός στην γιορτή του ΟΑΚΑ!

Ο Αρκαδικός γνώρισε την ήττα με σκορ 90-69 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό για την 19η Αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Δεν αγωνίστηκε ο Καββαδάς!

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο,  ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Φελντέϊν, Καλάθης, Παπαγιάννης, ενώ ο Αρκαδικός με τους Βαν Όοστρουμ, Τζόουνς, Νουούτινεν, Λι, Λίτζιον.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τον Βασίλη Καββαδά να τραυματίζεται κατά την διάρκεια της προθέρμανσης, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς!

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-0. Ο Αρκαδικός μείωσε σε 9-5, με τον Παπαγιάννη να έχει σημειώσει ήδη 6 πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-5 (5:45''). Ο Αρκαδικός μείωσε στο -5 (15-10). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 13-0 και προηγήθηκαν με 18 πόντους (25-10), με τρίποντο του Μποχωρίδη στο φινάλε!

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός με τρίποντο του Καραμαλέγκου, μείωσε στο -18 (31-13, 8:30''). Η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 8- 14 μείωσε στο -12 (39-27, 3:40''). Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά στο +17 (44-27, 2:26''). Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με αποτέλεσμα ο Μποχωρίδης ξανά με τρίποντο στο φινάλε να ευστοχεί και να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου (53-34).

Στην τρίτη περίοδο, Νουούτινεν και Φελντέιν σκόραραν από τα 6.75μ (56-39, 8:30''). Με τρίποντο του Στεφανίδη, ο Αρκαδικός μείωσε την διαφορά στο -12 (56-44, 7:04''). Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο για δύο αγωνιστικά λεπτά καθώς οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη (58-44, 5:09''), για να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με +18   (62-44, 4:28''). Με 2/2 βολές του Λι, ο Αρκαδικός μείωσε στο -16 (68-52), για να διαμορφώσει το σκορ της περιόδου ο Καλάθης σε "νεκρό χρόνο" (70-52).

Στην τέταρτη περίοδο, με κάρφωμα του Ουίλιαμς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20 πόντους (72-52, 8:51''). Με goal-foul του Φελντέιν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21 πόντους (77-56, 6:27'').

Οι δύο ομάδες απόλαυσαν το υπόλοιπο χρονικό διάστημα παίζοντας όμορφο μπάσκετ, προσφέροντας ωραίες φάσεις στους θεατές που βρέθηκαν στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Με σερί 1-9, χάρις σε goal-foul του Στεφανίδη και με lay up του Λίτζιον, ο Αρκαδικός μείωσε στο -13 (78-65, 3:58''), ωστόσο με επιμέρους σκορ 21-4, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στο +21, για να διαμορφώσει με εύστοχο τρίποντο ο Βαν Όοστρουμ (90-69).

Δεκάλεπτα: 25-10, 53-34, 70-52, 90-69.