Αθλητικα

Στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε...!

Ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, η ΑΕΚ δεν έκατσε να χάσει και η ομάδα της Τρίπολης αποχαιρέτησε με ήττα την Α1 (87-74) καθώς μεταλλάχτηκαν σε συλλόγους NBA τα Τρίκαλα και ο Κόροιβος που παρέμειναν στην Basket League με εύκολες νίκες.

Στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε… Ο Αρκαδικός υποβιβάζεται στην Α2 με ήττα από την ΑΕΚ, καθώς ο Κόροιβος και τα Τρίκαλα κέρδισαν εύκολα το Λαύριο και τον Απόλλωνα και έτσι αποχαιρετά την κατηγορία η ομάδα της Τρίπολης.

Μόνο περηφάνια και αξέχαστες στιγμές από την πρώτη παρουσία του Αρκαδικού στην Α1!

Την ήττα με 87-74 από την ΑΕΚ και τον υποβιβασμό στην Α2, γνώρισε ο Αρκαδικός μετά τις νίκες των Κόροιβου Αμαλιάδας (86-69) επί του Λαυρίου και των Τρικάλων (84-67) επί του Απόλλωνα Πατρών!

Πρώτος σκόρερ για τον Αρκαδικό ήταν ο Καββαδάς με 18 πόντους, ενώ ο Κάμερον Τζόουνς σημείωσε 15 πόντους.

Αντίστοιχα για την ΑΕΚ, ο Κάρτερ σημείωσε 24 πόντους, ενώ είχε τρεις ακόμα παίκτες με διψήφιους αριθμούς πόντων (Μιλόσεβιτς 13π, Γκριν και Μαυροειδής από 11π).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η αρχική 5αδα της ΑΕΚ: 12. Μαυροκεφαλίδης, 13. Κάρτερ, 14. Μπράουν, 15. Σαρικόπουλος, 19. Κατσίβελης.
Η αρχική 5αδα του ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ: 7. Βαν Όοστρουμ, 12.  Νουούτινεν, 33. Λίτζιον, 6. Καββαδάς,  17. Λι.

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 5 πόντους (0-5, 2-7) και με 2/2 βολές του Λι  (2-9, 7:30''). Με τρίποντο του Κάρτερ και με δίποντο του Μπράουν η ΑΕΚ μείωσε (7-9, 6:01'') . Δύο βολές του Νουούτινεν, έφεραν τον Αρκαδικό στο +4 (7-11, 5:55''). Η ομάδα της Τρίπολης διατήρησε το προβάδισμα της (11-14). Με γκολ-φάουλ του Κάρτερ, η ΑΕΚ πλησίασε (13-14) και με 2/2 βολές του Σάκοτα, προσπέρασε (15-14).Με 2/2 βολές του Στεφανίδη και κάρφωμα του Καββαδά στον αιφνιδιασμό, ο Αρκαδικός προσπέρασε (15-18, 2:37''). 4/4 βολές του Μιλόσεβιτς, έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (19-18).  Δύο βολές του Κάμερον Τζόουνς, έδωσαν νέο προβάδισμα στον Αρκαδικό (19-20, 9'').

Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ προηγήθηκε (21-20), αλλά με τον Καλλινικίδη να σκοράρει, ο Αρκαδικός απέκτησε νέο προβάδισμα (21-22). Μία βολή του νεοφερμένου Έρικ, οδήγησε τις δύο ομάδες σε κατάσταση απόλυτης ισορροπίας (22-22), αλλά ο Καββαδάς απάντησε (22-26, 5:49''). Με 4 συνεχόμενους πόντους του Κάρτερ, η ΑΕΚ ισοφάρισε (26-26, 5:13'', 28-28, 3:58''). Μία βολή του Βαν Όοστρουμ έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδα της Τρίπολης (28-29), αλλά η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 5-1 προσπέρασε (33-30, 2:06'').  Ο Αρκαδικός αντέδρασε και με σερί 3-10, χάρις σε 2/2 βολές του Βαν Όοστρουμ,  6 πόντους (με δύο τρίποντα, το ένα μάλιστα στην εκπνοή ως buzzer beater) του Cameron Jones και άλλους 2 από τον Travelle Jones, απέκτησε προβάδισμα 4 πόντων (36-40)!

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Γκριν (40-40, 9:23''), αλλά ο Καββαδάς έδωσε νεό προβάδισμα (40-42). Ο Κάρτερ με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (43-42). Ο Καββαδάς κράτησε ξανά όρθιο τον Αρκαδικό (43-44). Δύο τρίποντα από τον Γκριν και τον Κάρτερ έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην ΑΕΚ (50-46, 4:29''). Με γκολ-φάουλ του Κάμερον Τζόουνς, ο Αρκαδικός μείωσε (50-49, 4:14''). Με 2/2 βολες του Μιλόσεβιτς και τον Κάρτερ να σκοράρει, η ΑΕΚ διεύρυνε το προβάδισμα της (55-49). 4/4 βολές του Κ. Τζόουνς, έδωσαν την δυνατότητα στην ομάδα της Τρίπολης να μειώσει (55-53, 1:43'').  Ο Γιάννης Καστρίτης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη, και ο Αρκαδικός μείωσε στον πόντο (56-55, 1:07'').  Με γκολ-φάουλ του Μαυροειδή και τρίποντο του Καλαμπόκη, η ΑΕΚ απέκτησε ξανά προβάδισμα 7 πόντων (62-55, 1:01''), προτού κλείσει η περίοδος με σκορ 62-57.

Στην τέταρτη περίοδο, μία βολή του Καββαδά, οδήγησε τον Αρκαδικό στο -4 (62-58, 9:23''). Ο Κάρτερ με τρίποντο έβαλε τον Αρκαδικό στο +7 (65-58, 8:20''). Δύο βολές του Στεφανίδη, διατήρησαν την επαφή του στο σκορ (65-60), αλλά ο Σάκοτα με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα του +8 στην ΑΕΚ (68-60). Τέσσερις πόντοι από Σάκοτα και Μαυροειδή, διεύρυναν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα των γηπεδούχων +11 (72-61, 7:03'').  Η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Αρκαδικός βρέθηκε στο -16 (83-67, 1:46'', 85-69, 1:03'') και λίγο αργότερα στο -18 (87-69, 39''). Η ομάδα της Τρίπολης ολοκλήρωσε τις φετινές αγωνιστικές της υποχρεώσεις με σκορ 87-74, χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Καλλινικίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα...