Αθλητικα

Αστέρας-Ξάνθη 1-1

Ο Αστέρας προηγήθηκε της Ξάνθης με γκολ του Σκούρτη αλλά ο Τορμένα άφησε την ομάδα με 10 παίκτες και μοιραία ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1.

Aυτό το τρίποντο το είχε ανάγκη ο Αστέρας αλλά βρήκε ακόμα ένα διαφορετικό τρόπο να μην το πάρει. Η ομάδα του Βεργέτη είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος (σε φάουλ του Μπερτόγλιο και σε πέναλτι του Παπαδόπολου), πήρε το προβάδισμα με τον Σκούρτη (34'), ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη, αλλά...

Αλλά ο Τορμένα άφησε την ομάδα με 10 παίκτες με αδικαιολόγητη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 55' και ο Αστέρας άφησε άλλους δύο βαθμούς καθώς η Ξάνθη έφτασε στο 1-1 με το Νιέτο (68') χωρίς να είναι καλύτερη!

Ο Στάικος Βεργέτης είχε εκπλήξεις στην 11άδα του όπως την πρώτη παρουσία του Μπαντή στην εστία. Στην 4άδα της άμυνας ο Λούι στα δεξιά, ο Παντελιάδης αριστερά (επίσης στο φετινό ντεμπούτο του) και οι Αλόκο, Τορμένα ως στόπερ. Μπροστά τους οι Ιγκλέσιας και Χαμντανί ως αμυντικά χαφ και οι Νίκο (δεξιά), Μπερτόγλιο (κέντρο), Παπαδόπουλος (αριστερά) στην τριάδα των επιτελικών χαφ. Στην κορυφή της επίθεσης ο Σκούρτης στο γνώριμο 4-2-3-1.

Με τη συγκεκριμένη ομάδα να έχει βρεθεί μόνο στις... προπονήσεις, ήταν αναμενόμενο να παρουσιαστεί στα πρώτα λεπτά πρόβλημα ομοιογένειας στο χορτάρι του Κολοκοτρώνης. Ο Αστέρας είχε διάθεση να επιτεθεί αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να κάνει αισθητή την παρουσία του στην εστία του Τσέναμο, σε αντίθεση με την Ξάνθη που απείλησε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις (18', 20').

Έφτανε όμως μία αντεπίθεση με τον Μπερτόγλιο για λυθεί ο γόρδιος δεσμός καθώς Αργεντινός έβγαλε τετ-α-τετ τον Σκούρτη που δεν αστόχησε για το 1-0 (34'). Νωρίτερα ακούστηκαν τα πρώτα "αχ" στην κερκίδα με το αριστοτεχνικό φάουλ του Μπερτόγλιο που βρήκε το δοκάρι (26'), κατάληξη την οποία είχε και το πέναλτι του Παπαδόπουλου (32'). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε, ωστόσο η θετική αντίδραση των κιτρινομπλέ μετά τα δύο δοκάρια αρκούσε για να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα μάλιστα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος άγγιξε το 2-0 (49'), ωστόσο η ανόητη δεύτερη κίτρινη του Τορμένα λίγο αργότερα (55') άλλαξε τη  μορφή του αγώνα. Ο Στάικος Βεργέτης προχώρησε άμεσα σε δύο αλλαγές, με τον Αστέρα μοιραία- παίζοντας με 10 παίκτες- να βάζει ως προτεραιότητα τη διαφύλαξη του 1-0. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα μισά της επανάληψης, η Ξάνθη είχε πάρει την κατοχή της μπάλας (47%-53%), πράγμα σπάνιο σε εντός έδρας παιχνίδι των κιτρινομπλέ. Και το... κακό δεν άργησε να γίνει!

Χωρίς να έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Αστέρας, έφτανε μία στιγμή αδράνειας στην άμυνα για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Νιέτο (68'). Με την ισοπαλία να μην την βολεύει, η ομάδα του Βεργέτη ρίσκαρε και έχασε δύο ευκαιρίες με τους Ιγκλέσιας (70') και Παπαδόπουλο (73'), ενώ ο Έλληνας τεχνικός πέρασε και τον Γιάννου στο παιχνίδι. Τίποτα όμως δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά τη μεγάλη ευκαιρία του Παπαδόπολου στις καθυστερήσεις.