Αθλητικα

Δέος στο "Nick Galis Hall"

Την ήττα με 86-52 γνώρισε ο Αρκαδικός στο "Nick Gallis Hall" από τον Άρη για την 15η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ήττα που φέρνει την αρκαδική ομάδα στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ο Αρκαδικός βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ στο ιστορικό γήπεδο της ομάδας της Θεσσαλονίκης,  ενώ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανεί ανταγωνιστικός, απέναντι στην σαφώς ανώτερη και πολύ πιο έμπειρη ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Γουότερς με 17 πόντους, με τους "κίτρινους" να έχουν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μακ Νιλ, Γουάιτ, Κοέν).

Για τον Αρκαδικό, ο Καββαδάς (19π) προσπάθησε να κρατήσει "όρθια" την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη...

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός προηγήθηκε δύο φορές (3-4, 7:31'', 5-7 - 6:51''), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 απέκτησαν προβάδισμα 4 πόντων (11-7, 5:24''). Με γκολ-φάουλ του Καββαδά ο Αρκαδικός μείωσε στον πόντο (11-10, 5:08'') αλλά ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά τους έδωσε την δυνατότητα να προηγηθούν με 11 πόντους (21-10, 1:14''). Οι παίκτες του Αρκαδικού μείωσαν προσωρινά στο -7 (21-14, 1:14'') αλλά με μικρό σκορ 5-0 (με τρίποντο του Ζάρας και 2 βολές του Κοέν) ο Άρης προηγήθηκε με 26-14, στο φινάλε της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης με τρεις συνεχόμενους πόντους του Κοέν προηγήθηκε με 15 πόντους (29-14, 8:04''). Ο Αρκαδικός απάντησε και με σερί 0-7 επέστρεψε: Πρώτα με τρίποντο του Βαν Όοστρουμ και στην συνέχεια με τον Λι να σκοράρει ο Αρκαδικός μείωσε την διαφορά στους 10 πόντους  (29-19, 6:09''), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει σε time out. Ο Καββαδάς έδωσε συνέχεια στο σερί του Αρκαδικού (29-21, 5:52'').

Δύο τρίποντα από τους Γουότερς και Πελεκάνο, επανέφεραν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας για τον Άρη (+14,  35-21, 4:13'' και 37-23, 3:39''). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και απέκτησαν προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης απέκτησε διαφορά 25 πόντων την οποία και συντήρησε  (53-28, 6:26'', 57-32, 4:17'') για να κλείσει την περίοδο με σκορ 68-39.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρκαδικός μείωσε στο -30 με κάρφωμα του Μπράουν (71-41, 8:11''), αλλά ο Άρης με σερί 11-4, αύξησε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+39,  84-45, 1:40'', 86-47, 1:08''), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 86-52.

Δεκάλεπτα: 26-14, 43-29, 68-39, 86-52.