Αθλητικα

Πάλεψε, κρατά την εμπειρία και προχωρά!

Την ήττα με 4-0 γνώρισε ο Αστέρας στην έδρα της Σάλκε για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Εμφανής η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν λίγες τελικές προσπάθειες για να «καθαρίσουν» το ματς, όμως, όπως και με την Τότεναμ πέρσι, η ομάδα της Τρίπολης δεν άξιζε τέτοιο σκορ!

Με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς παρατάχθηκε ο Αστέρας απέναντι στη Σάλκε. Ο Θεοδωρόπουλος κάθισε κάτω από την εστία ενώ ο Στάικος Βεργέτης επέλεξε τον Ζησόπουλο και τον Λούι για την κάλυψη όλης της δεξιάς πλευράς. Αριστερά δεν είχαμε κάποια «έκπληξη» αφού ξεκίνησαν οι Γιαννούλης και Μάσα. Οι Γκοϊάν και Σανκαρέ ήταν στο κέντρο της άμυνας και μπροστά τους στήθηκε ένα… τείχος από τους Τορμένα, Ιγκλέσιας και Χαμντανί! Στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου προσπαθούσε να κερδίσει μάχες και να ανεβάσει λίγο την άμυνα.

Το καλό στήσιμο του Αστέρα στον αγωνιστικό χώρο άντεξε μέχρι το 28’, αφού σε εκείνο το σημείο, ο Ντι Σάντο πετάχτηκε προ του Σανκαρέ και με προβολή έπειτα από γύρισμα του Ρίτερ από δεξιά, έκανε το 1-0!

Τα πράγματα για τους Αρκάδες έγιναν χειρότερα μέχρι το τέλος του 1ου μέρους, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλα δύο τέρματα, είχαν δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ!

Στο 37’ ο Γκάις εκτέλεσε κόρνερ, ο Ζησόπουλος έχασε τον Ντι Σάντο ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 38'  έπειτα από επικίνδυνη αντεπίθεση της Σάλκε, ο Χέμπεργκ πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου!

Στο 44’ ο Ολλανδός διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι για χέρι του Τορμένα κι έδωσε την ευκαιρία στη Σάλκε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 3-0, με χατ τρικ του Ντι Σάντο. Στο 45' ο Σανέ βρέθηκε μόνος του με τον Θεοδωρόπουλο, ωστόσο το σουτ έφυγε άουτ!

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά ότι οι παίκτες του Αστέρα κράτησαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν –όσο μπορούσαν- να φτιάξουν παιχνίδι. Η Σάλκε απείλησε κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή, τα οποία δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Θεοδωρόπουλο, όμως ο Σανέ, που ήταν όλα τα λεφτά σε αυτό το ματς, έβγαλε με μια κάθετη-«πάρε-βάλε» τετ-α-τετ τον Χούντελααρ, ο οποίος έγραψε το τελικό 4-0.

Οι Αρκάδες πάλεψαν, πίεσαν για να πετύχουν ένα γκολ στις λίγες επισκέψεις τους στα καρέ του Φέρμαν, δεν τα κατάφεραν αλλά φεύγουν από την Γερμανία έχοντας πραγματοποιήσει μια αξιοπρεπή εμφάνιση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Β'  Ημίχρονο

90+2 Ολοκληρώνεται η αναμέτρηση με τον Αστέρα να γνωρίζει την ήττα με σκορ 4-0...

90' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων...

89' Σουτ του Μέγιερ εντός μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

84' ΓΚΟΛ 4-0: Κάθετη πάσα του Σανέ στον Χούντελαρ, ο τελευταίος νικάει στο τετ α τετ τον Θεοδωρόπουλο και κάνει το 4-0.

82' Σουτ του  Μέϊερ εντός μεγάλης περιοχής, απομάκρυνε ο Θεοδωρόπουλος σε κόρνερ!

79' Τρίτη αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Κουρμπέλης θα περάσει στην θέση του Τορμένα.

73' Τρίτη αλλαγή για την Σάλκε. Ο Μέϊερ θα περάσει στην θέση του Γκορέτσκα.

73' Σουτ του Φούντα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Αρκάδες.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φούντας θα περάσει στην θέση του Γκοϊάν.

62' Δεύτερη αλλαγή για την Σάλκε. Ο Τσούπο-Μότινγκ θα περάσει στην θέση του Ντι Σάντο.

61' Σουτ Χούντελαρ εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.

60' Δυνατό σουτ του  Αϊχάν, ο Θεοδωρόπουλος διώχνει την μπάλα σε κόρνερ!

59' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Τσοκάνης θα περάσει στην θέση του Μάσα.

47' Ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε την μπάλα σε φάουλ του Αϊχάν.

46' Πρώτη αλλαγή για την Σάλκε. Ο Αϊχάν πέρασε στην θέση του Γκάις.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο...

Α' Ημίχρονο

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Αστέρα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-0...

45'  Ο Σανέ βρέθηκε μόνος του εντός μεγάλης περιοχής με τον Θεοδωρόπουλο, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ!

44'  ΓΚΟΛ 3-0: Η Σάλκε κέρδισε πέναλτι, με τον Ντι Σάντο να πραγματοποιεί το 3-0.

43' Πέναλτι για Σάλκε. Επικίνδυνο φάουλ , λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα σταματά στον Τορμένα και ο διαιτητής δίνει πέναλτι για χέρι που δεν υπάρχει στον Βραζιλιάνο.

43' Κίτρινη κάρτα στον Τορμένα.

41' Φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής από τα δεξιά για τον Αστέρα.  Ο Μάσα εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί της Σάλκε.

38'  Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Σάλκε, ο Χόεμπεργκ δοκιμάζει το δυνατό σουτ, η μπάλα σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου!

36'  ΓΚΟΛ 2-0: Κόρνερ για την Σάλκε από τα αριστερά.  Ο Γκάις εκτελεί, ο Ντι Σάντο με κεφαλιά εντός μεγάλης περιοχής, διπλασιάζει τα τέρματα της Σάλκε.

34' Μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας,  μπλοκάρει ο Φάρμαν.

33' Κεφαλιά του Χούντελαρ εντός μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

31'  Κόρνερ για την Σάλκε από τα δεξιά. Ο Γκάις εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα.

27' ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα από δεξιά, ο Ντι Σάντο με σουτ στην κίνηση εντός μεγάλης περιοχής ανοίγει το σκορ για την Σάλκε.

16' Σουτ του Μάσα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φάρμαν.

14' Σέντρα από τα αριστερά, σουτ του Γκορέτσκα εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στον Γκοϊάν και απομακρύνεται.

12' Κόρνερ για την Σάλκε από τα δεξιά. Ο Γκάις εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα.

5' Σουτ του Ιγκλέσιας εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ! Στην εξέλιξη της φάσης, απομάκρυναν την μπάλα οι αμυντικοί της γερμανικής ομάδας!

2'Σουτ του Σανέ εντός μεγάλης περιοχής, ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ!

-0' Άρχισε η αναμέτρηση. Στην σέντρα οι ποδοσφαιριστές της Σάλκε.

Οι συνθέσεις:

Σάλκε (Μπραϊτενράϊτερ): 1. Fahrmann, 4. Howedes, 5. Geis, 6. Kolasinac, 8. Goretzka, 9. Di Santo, 19. Sane, 23. Hojbjerg, 25. Huntelaar, 27. Riether, 32. Matip.

Στον πάγκο: 30. Gspurning, 3. Calcara, 7. Meyer, 13. Choupo-Moting, 15. Aogo, 24. Ayhan, 33. Neustadter

Αστέρας (Βεργέτης): 21. Θεοδωρόπουλος, 7. Μάσα, 13. Ζησόπουλος, 15. Σανκαρέ, 18. Γιαννούλης, 27. Λούι, 30. Γκόιαν, 54. Χαμντανί, 62. Ιγκλέσιας, 86. Τορμένα, 99. Γιάννου.

Στον πάγκο:1. Κοσίτσκι, 3. Παντελιάδης, 6. Αλόκο, 12. Σκούρτης, 19. Τσοκάνης, 20. Φούντας, 25. Κουρμπέλης.

*Με 4-4-2 παρατάσσεται η ομάδα της Σάλκε με τον Fahrmann στο τέρμα. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Howedes και ο Matip, στα δεξιά της άμυνας ο Riether, στα αριστερά της άμυνας ο Kolasinac. Αμυντικό χαφ ο Geis, αμυντικοί μέσοι ο Goretzka και ο Hojbjerg. Δεξιά της επίθεσης o Di santo, αριστερά της επίθεσης ο Sane και στην κορυφή της επίθεσης ο Huntelaar.

*Με 5-4-1 παρατάσσει ο Στάικος Βεργέτης τον Αστέρα στην "μάχη" του "Vertins Arena":

Τερματοφύλακας ο Θεοδωρόπουλος. Αριστερός οπισθοφύλακας θα είναι ο Γιαννούλης, αμυντικό δίδυμο οι Σανκαρέ και Γκοϊάν, ενώ ως δεξιός οπισθοφύλακας θα αγωνιστεί ο Ζησόπουλος.

Στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Μάσα θα αγωνιστεί ως αριστερός εξτρέμ, ο Τορμένα ως ανασταλτικός μέσος, ενώ  αμυντικά χαφ θα είναι οι Χαμντανί και Ιγκλέσιας. Ο Λούι θα αγωνιστεί ως δεξιός εξτρέμ, ενώ μοναδικός προωθημένος στην επίθεση θα είναι ο Γιάννου.