Αθλητικα

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΙΚΟ

Ο Αρκαδικός δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε στο Λαύριο, γνώρισε δίκαιη ήττα από την ομώνυμη ομάδα με 79-67 και πλέον παίζει με τη φωτιά του υποβιβασμού στην Α2. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, χρειάζεται δυνατό come back εδώ και τώρα!

Ο Αρκαδικός άρχισε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση. Κάνοντας ένα (0-5) με εύστοχο τρίποντο του Λίτζιον και ένα ελεύθερο σουτ από τον Νοουτίνεν. Το Λαύριο αντέδρασε μείωσε και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 5-5 με τον πολύ καλό Κρουμπάλι. Η ομάδα του Καστρίτη κατάφερε και πάλι να ανακτήσει μία διαφορά πέντε πόντων με εύστοχο τρίποντο του Λίτζιον (11-16). Το Λαύριο πίεσε και ισοφάρισε και πάλι, κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ (21-21).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Αρκαδικός πήρε και πάλι το προβάδισμα με εύστοχο ελεύθερο σουτ του Τζόουνς (21-23). Ο προπονητής του Λαυρίου βλέποντας ότι ο Αρκαδικός αυξάνει την διαφορά στο σκορ, έριξε στο παρκέ τον φορμαρισμένο Κρουμπάλι, μειώνοντας έτσι σε (22-24). Ο Αρκαδικός σπατάλησε δύο επιθέσεις με ατομικά λάθη δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο Λαύριο να ισοφαρίσει σε (24-24) έξι λεπτά πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Το Λαύριο πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με τον Γιάνγκ μετά από ελεύθερο σουτ (26-24) (5:16’).  Η ομάδα της Τρίπολης δεν απέφυγε τα ατομικά λάθη και έδωσε αέρα οκτώ πόντων (34-26) στην ομάδα του Λαυρίου τρία λεπτά πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Καλλινικίδης μείωσε στους 7 πόντους δώδεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Κρουμπαλι με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά εννιά πόντων  για το Λαύριο (40-31).

Ο Αρκαδικός άρχισε με εύστοχο τρίποντο το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 6 πόντους την διαφορά (40-34). Η ομάδα της Τρίπολης όμως δεν απέφυγε ούτε σε αυτό το δεκάλεπτο τα ατομικά λάθη και με 12 συνολικά, έδωσε αέρα 11 πόντων (45-34) στο Λαύριο 4 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Βαν Όστρουμ να μειώνει (56-40) με δύο εύστοχες βολές.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά αρχικά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λαυρίου είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κρουμπάλι και βρέθηκε να προηγείται με διαφορά είκοσι πόντων, πέντε λεπτά πριν το τέλος (66-46)! Η ομάδα του Καστρίτη προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ (79-67).