Αθλητικα

Ηττα και προβληματισμός

Ο Αστέρας "πέταξε" ακόμη δύο βαθμούς εκτός προγράμματος στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό 1-1 με τον Πλατανιά στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" ασφαλώς και δεν αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα της Τρίπολης, που έχασε κι άλλο βαθμολογικό έδαφος.

Αν και προηγήθηκε πολύ νωρίς, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη σε ακόμη ένα παιχνίδι κατέρρευσε μετά το γκολ που δέχτηκε. Μετά το 1-1 ο Πλατανιάς ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και παρά την πίεση που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και τις χαμένες ευκαιρίες του Αστέρα (που είχε και δοκάρι), κατάφερε να κρατήσει το βαθμό.

Το πρώτο ημίχρονο με τον Πανιώνιο για τον Αστέρα είχε τελειώσει στο πρώτο τέταρτο. Αυτός με τον Πλατανιά είχε... τελειώσει ακόμη νωρίτερα. Από το 6`.

Τότε, που ο Γιάννου με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0, παίρνοντας την σέντρα ακριβείας του Λούι από τα δεξιά. Η τούμπα του σκόρερ (πρώτου πλέον και του ελληνικού πρωταθλήματος) έδειχνε  πως το ξέσπασμα ξεκινούσε για τον Αστέρα. Οι ελπίδες αποδείχθηκαν ψεύτικες και πάλι...

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Αστέρας "απείλησε" ξανά με ένα σουτ του Φούντα  πίσω από το κέντρο, στο 9' και ακόμα ένα του Μάσα που δεν μετράει καν ως τελική προσπάθεια (η μπάλα κόντραρε).

Και βέβαια, από το 13' κιόλας, είχε δεχτεί και το γκολ από τον Μιλούνοβιτς. Από έναν  Πλατανιά που αντί να αγχωθεί από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, τελικά άγχωσε τον αντίπαλο  και με την ισοφάριση, αλλά και με το γεγονός ότι είχε καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στο  ρυθμό του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Νίκο και του Χαμντανί ο Αστέρας απέκτησε περισσότερο κέφι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αλλά και πάλι (με τις πολλές απουσίες στη μεσοεπιθετική γραμμή) δεν έβρισκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το δοκάρι του Σανκαρέ στο 70` και η ευκαιρία του Γιάννου στην εξέλιξη, όπως και η ευκαιρία του Γιάννου στο 85`, που με κεφαλιά αστόχησε, ήταν οι καλύτερες στιγμές για τους γηπεδούχους. Οι οποίοι μάλιστα, κινδύνεψαν και με δεύτερο γκολ από τον "δαιμόνιο" Μιλούνοβιτς. Το τελικό 1-1 ασφαλώς και δημιουργεί απογοήτευση στον Αστέρα, που περιμένει τη διακοπή για να συνέλθει.