Αθλητικα

ΠΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ: 1-2

Ο Αστέρας μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στα Γιάννενα αλλά με δύο γκολ του- πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος- Απόστολου Γιάννου ανέτρεψε το σκορ και επέστρεψε στις νίκες (1-2).

Είχε... βαρεθεί να παίρνει το προβάδισμα και να μη φτάνει στις νίκες. Αγνοούσε το "τρίποντο" εδώ και ένα μήνα. Και με τον ΠΑΣ να ανοίγει στο σκορ νωρίς με τον Μανιά (4') είχε να ανέβει ένα βουνό μπροστά του. Αυτή τη φορά όμως ο Αστέρας ήταν αυτός που έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με δύο τέρματα του Απόστολου Γιάννου (39', 81').

Ο Στάικος Βεργέτης διατήρησε το σχηματισμό σε 4-3-3 όπως στην Κύπρο, επιλέγοντας για δεύτερο σερί αγώνα πρωταθλήματος τον Μπαντή στην εστία. Δεξιά στην άμυνα ο Λούι, αριστερά ο Παντελιάδης, ενώ στο κέντρο δίπλα στον Σανκαρέ βρέθηκε ο Ζησόπουλος. Μπροστά τους η τριάδα με Ιγκλέσιας, Κουρμπέλη και Δημούτσο ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου με τους Μπερτόγλιο και Παπαδόπουλο στα άκρα.

Όσα σχέδια όμως και να έκανε ο Έλληνας τεχνικός ανατράπηκαν μόλις στο 4' με το λάθος του Μπαντή το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μανιάς (1-0). Ο ΠΑΣ πήρε αναπάντεχο προβάδισμα και κλείστηκε πίσω βάζοντας δύσκολα στους κιτρινομπλέ. Μέχρι τα μισά του ημιχρόνου, ο Αστέρας απείλησε μόνο μία φορά σε στημένη φάση με τον Ιγκλέσιας (13'), αναγκάζοντας τον Βεργέτη να γυρίσει το σύστημα σε 4-4-2, φέρνοντας τον Μπερτόγλιο στο κέντρο.

Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους για την αντίπαλη εστία. Δικαιώθηκε με το πέναλτι που κέρδισε, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γιάννου στο 39' (1-1). Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες και τον Αστέρα με σαφή υπεροχή στην κατοχή μπάλας (57-43%) και μία παραπάνω τελική προσπάθεια από τον ΠΑΣ (4-3).

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο αργό ρυθμό με το πρώτο. Στο δεκάλεπτο ο Βεργέτης είχε περάσει τους Λανθαρότε και Νίκο, αντί των Μπερτόγλιο και Δημούτσο, ωστόσο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Αστέρας είχε την κατοχή χωρίς να μπορεί να απειλήσει τους γηπεδούχους. Αντίθετα ο ΠΑΣ παραλίγο να σκοράρει ξανά σε βαθιά μπαλιά, αλλά αυτή τη φορά ο Μπαντής έσωσε τους κιτρινομπλέ σταματώντας τον Τσάβες (67').

Οι φιλοξενούμενοι όμως έχοντας την μπάλα συνεχώς στα πόδια τους, έψαχναν τη μία φάση που θα έπιανε στον ύπνο τον αντίπαλο. Και αυτή ήρθε στο 81' με τον Λανθαρότε να σερβίρει στον Γιάννου που "εκτέλεσε" με τη μία τον Βελλίδη (1-2). Σχεδόν άμεσα και τρίτος μπακ στο ματς με τον Αλόκο στη θέση του σκόρερ και άλλη μία επέμβαση του Μπαντή σε σουτ του Μανιά (86') για να έρθει το πολυπόθητο τρίποντο!