Αθλητικα

Τον "πλήγωσε" η πρώτη περίοδος!

Με 83-70 ηττήθηκε ο Αρκαδικός στο "Βενετόκλειο" της Ρόδου από τον Κολοσσό για την 5η Αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη γνώρισε την τέταρτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα και την επόμενη Δευτέρα (16/11) υποδέχεται στην Τρίπολη τον Παναθηναϊκό.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην πρώτη περίοδο, όταν η ομάδα της Ρόδου περιόρισε τον Αρκαδικό στους 7 πόντους, αποκτώντας προβάδισμα 16 πόντων (23-7).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ρόδου ήταν ο Ρέλφορντ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους (1/1 βολές, 4/5 2π, 2/4 3π.). Αντίστοιχα ο Λαρεντζάκης σκόραρε 14 πόντους (3/5 βολές, 4/8 σουτ 2π, 1/2 σουτ 3π), ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Μακ Γκι και Λιούις. Ο πρώτος σκόραρε έχοντας (4/8 βολές, 4/5 σουτ 2), ενώ ο δεύτερος είχε 3/6 σουτ 2π και 2/5 σουτ 3π.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός σκόραρε 17 πόντους από τα 15 λάθη του Αρκαδικού, σημειώνοντας 44 πόντους από το "ζωγραφιστό". Παράλληλα σκόραρε 8 πόντους από "δεύτερες ευκαιρίες", ενώ σημείωσε 10 πόντους τρέχοντας στον αιφνιδιασμό.

Ο Αρκαδικός είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Λαμπρόπουλος σκόραρε 15 πόντους (1/1 βολή, 7/8 σουτ 2π), ενώ ο Νουούτινεν σημείωσε 13 πόντους (2/3 σουτ 2π και 3/3 τρίποντα).

Πολύ καλός ήταν ο Ντεβόν Βαν Όοστρουμ,  ο οποίος σκόραρε 12 πόντους, (6/8 βολές, 3/5 σουτ 2π), ενώ ο Καββαδάς σημείωσε 9 πόντους (3/7 βολές, 3/7 σουτ 2π).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σκόραρε 4 πόντους από τα 9 λάθη του Κολοσσού, σημειώνοντας 38 πόντους από το "ζωγραφιστό". Αντίστοιχα σκόραρε 4 πόντους από "δεύτερες ευκαιρίες", ενώ σημείωσε 7 πόντους τρέχοντας στον αιφνιδιασμό.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα 2-4, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Κολοσσός με 8 συνεχόμενους πόντους του Λαρεντζάκη προηγήθηκε αρχικά με 8-4 και στην συνέχεια με 12  (18-9), χάρις σε 8 συνεχόμενους πόντους του Ρέλεφορντ, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 23-7.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -11 (34-23, ) χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Νουουτίνεν. Ωστόσο πρώτα ο Μανωλόπουλος με τρίποντο και στην συνέχεια ο Λιούις, επανέφεραν την διαφορά στο +15 (40-25, 1:50'') για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 44-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός Ρόδου συντήρησε την διαφορά ασφαλείας που είχε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η μέγιστη τιμή της διαφοράς να φτάνει το +21 (61-40), με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με σκορ 67-47.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (-15, 73-58) και εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα των γηπεδούχων, μείωσε στο -13 με αποτέλεσμα το 83-70 να είναι το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 23-7, 44-27, 67-47, 83-70