Αθλητικα

Τεσσάρα και κορυφή!

Ο Παναρκαδικός κέρδισε με το ευρύ 4-0 τον Βύζαντα Μεγάρων και επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες. Τα γκολ των Χατζόπουλου (2), Κώτσιρα και Σαλαπάτα οδήγησαν το τριφύλλι στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής με 13 βαθμούς!

Ο Παναρκαδικός άρχισε δυνατά το πρώτο ημίχρονο καθώς μόλις στο 7’ λεπτό μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κώτσιρα, ο Χατζόπουλος έπιασε τη κεφαλιά και έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι.

Στη συνέχεια ο Κώτσιρας έβγαλε μία ωραία σέντρα, με τον Καδά να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 24’ λεπτό ο Γαρυφαλλοπουλος ένιωσε ενοχλήσεις, έγινε αναγκαστική αλλαγή, αντικαταστάθηκε από τον Τσόφλιο και αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Η ομάδα του Βύζαντα προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ του Βλάχου στο 28’ αλλά ο Ψυχογιός ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναρκαδικό να απειλεί κυρίως με στημένες φάσεις και με σουτ εκτός περιοχής και την ομάδα του Βύζαντα να προσπαθεί να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα του τριφυλλιού χωρίς αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε και πάλι με τον Παναρκαδικό να πιέζει και να φτάνει κοντά στο 2-0. Συγκεκριμένα ο Κώτσιρας έπιασε ένα ωραίο σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Βύζαντα σε μία ωραία απόκρουση. Ο Παναρκαδικός συνέχισε να έχει την κατοχή και να απειλεί στο 58’ και στο 61΄ με Χατζόπουλο και Μπούτα αντίστοιχα, αλλά τα σουτ και των δύο πέρασαν άουτ.

Η πίεση που άσκησε το τριφύλλι μετουσιώθηκε σε γκολ στο 72’ λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Καδά, ο Χατζόπουλος έπιασε τη κεφαλιά και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Το τριφύλλι πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Κώτσιρα στο 80’ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα.

Το "κερασάκι στην τούρτα" ήρθε από τον Σαλαπάτα στο 83’, με σουτ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το ευρύ 4-0 για το τριφύλλι.

Ο Παναρκαδικός θα μπορούσε να πετύχει και πέμπτο γκολ, αλλά το σουτ του Τσόφλιου βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Καρνέζη.

Συνθέσεις :

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Άσσεν, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Σταθουλόπουλος, Μηλιώτης, Δήμος, Γαρυφαλλόπουλος, Καδάς, Κώτσιρας.

Στον Πάγκο: Τσόφλιος, Χρήστου, Σαλαπάτας, Μάνος, Γογωνάς, Μέλλος, Κυριακόπουλος.

Βύζας: Καρνέζης, Αλεβίζος, Τσονκόφ, Μπαντούνας, Βαρδακώστας, Δημακάκος, Λιούρας, Μιχαλόπουλος, Κλωνάρης, Μαζιώτης, Βλάχος.

Στον Πάγκο: Ζωγράφος, Λένος, Ρόγκας, Λαμπρόπουλος, Μπράχο, Τσακώνης, Παϊδάκης.