Αθλητικα

Αποστολή εξετελέσθη: Λεβάντε-Παναρκαδικός 0-1

Μπορεί το παιχνίδι να μην προσέφερε πολλές φάσεις, όμως ο Παναρκαδικός που κέρδισε δύο πέναλτι, ευστόχησε στο ένα και με σκόρερ τον Κώτσιρα πανηγύρισε το διπλό στη Ζάκυνθο κόντρα στον ΑΟ Λεβάντε (0-1).

Ο Παναρκαδικός ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαιτέρως πήρε τους τρεις βαθμούς και επιστρέφει στην Τρίπολη με τη νίκη. Το Τριφύλλι κέρδισε από ένα πέναλτι σε κάθε ημίχρονο με τον Κώτσιρα να ευστοχεί στο πρώτο και να αστοχεί στο δεύτερο.

Ο ΑΟ Λεβάντε δεν είχε τις μονάδες εκείνες
που θα έκαναν την διαφορά με τον Παναρκαδικό να κρατά το μηδέν στην άμυνα και να προσπαθεί να πετύχει και άλλα γκολ κυρίως από στημένες φάσεις.

Το 0-1 μπορεί να δείχνει πως άφησε ένα ανοιχτό ματς,
όμως η αλήθεια είναι πως η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα, αν και ο Παναρκαδικός θα μπορούσε να είναι καλύτερος στο δημιουργικό κομμάτι.

Το γκολ-πέναλτι του Κώτσιρα
ήταν αρκετό για το διπλό που στέλνει την ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου στην 3η θέση του ομίλου με 28 βαθμούς.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Ο Παναρκαδικός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο
και πίεσε από τα πρώτα λεπτά, με την ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Ζακύνθου.

Σε μια αναμέτρηση στην οποία έλειψαν οι αρκετές φάσεις,
το "τριφύλλι" δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να πιέζει από τα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του "τριφυλλιού" έφταναν με ευκολία στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων,
με αποτέλεσμα να κερδίσουν αρκετά κόρνερ προς την εστία του ΑΟ Λεβάντε. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Ζακύνθου επέλεξε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενη πιθανούς κενούς χώρους του Παναρκαδικού που οδηγούσαν στην εστία του Ψυχογιού.

Ωστόσο στο 22' ο Παναρκαδικός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ,
χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώτσιρα, με τον επιθετικό του "τριφυλλιού" να σημειώνει το 7ο φετινό του τέρμα.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν την εστία του Ψυχογιού,
χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναρκαδικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό,
προσπαθώντας να σημειώσει το δεύτερο τέρμα που θα του επέτρεπε να "κλειδώσει" την αναμέτρηση.

Στο 55' ο Κώτσιρας δεν εκμεταλλεύτηκε όπως θα ήθελε την ασθενή απόκρουση του Χαραλαμπίδη,
ύστερα από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παναρκαδικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να "κλειδώσει" οριστικά την αναμέτρηση,
όταν στο 60' ο Κώτσιρας  αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Αγγελόπουλος σε μαρκάρισμα του Μπινιχάκη.

Μετά το 60' οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να πιέσουν,
ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν μέσα από τις διορθωτικές κινήσεις τους να φρεσκάρουν την αγωνιστική παρουσία των ομάδων τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στα τελευταία λεπτά κυρίως με βαθιές μπαλιές, ωστόσο το 0-1 παρέμεινε ως την λήξη του.