Αθλητικα

ΖΩΝΤΑΝΟΣ!

Ο Αρκαδικός απέδειξε πως δεν πρόκειται να χαρίσει τις πιθανότητες της παραμονής του και με μπάσκετ ψυχής κέρδισε τα Τρίκαλα με σκορ 79-66.  Όλα για όλα πλέον στην Αμαλιάδα κόντρα στον Κόροιβο!

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Η αρχική 5αδα του Αρκαδικού ήταν οι:  Στεφανίδης, Βαν Όοστρουμ, Λίτζιον, Καλλινικίδης και Καββαδάς , ενώ αντίστοιχα τα Τρίκαλα παρατάχθηκαν με τους Σοκό, Τσιάρας, Καλές, Βίλιαλμσον, Ρόμπινσον.

Στην πρώτη περίοδο, με τους Βίλιαλμσον και Ρόμπινσον να σκοράρουν, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 0-4 (9:02''). Ο Αρκαδικός σκόραρε για πρώτη φορά, με δύο βολές του Καλλινικίδη (2-4, 8:40''). Ο Λίτζιον με εύστοχο σουτ δύο πόντων, οδήγησε τις δύο ομάδες στην πρώτη ισοπαλία (6-6, 4:50'') και λίγο αργότερα ο Καββαδάς έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Αρκαδικό (8-6, 4:00''). Ο Μπράουν με 8 συνεχόμενους πόντους (με δύο τρίποντα), έδωσε νέο προβάδισμα στα Τρίκαλα (8-14, 1:56''), αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει το πρώτο time out.  Με goal-foul του Καββαδά, ο Αρκαδικός μείωσε στο -4 (10-14, 1:33''), αλλά ο Μπράουν επανέφερε την διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους (10-16, 1:08''). Με τρίποντο του Βαν Όοστρουμ, ο Αρκαδικός μείωσε στο -3 (15-18, 5''), έχοντας μάλιστα και την τελευταία κατοχή ενός δευτερολέπτου (σκορ 1ης περιόδου 15-18).

Η αρχική 5αδα του Αρκαδικού ήταν οι Λι, Κάμερον Τζόουνς, Στεφανίδης, Νουούτινεν και Τράβελ Τζόουνς: ενώ αντίστοιχα τα Τρίκαλα παρατάχθηκαν με τους Κάντουγκαν, Βαρυτιμιάδη, Βίλιλμσον, Πολ Τζόουνς, και Μπράουν.

Στην δεύτερη περίοδο, με τρίποντο του Στεφανίδη, ο Αρκαδικός ισοφάρισε (18-18, 9:27''). Τα Τρίκαλα ξέφυγαν με κάρφωμα του Βίλιαλμσον, αλλά ο Τράβελ Τζόουνς με κάρφωμα, ισοφάρισε ξανά (20-20, 7:46''). Με νέο κάρφωμα του Καββαδά, ο Αρκαδικός προηγήθηκε (22-20, 7:16'').Ο Τράβελ Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στο +4 (24-20, 5:38''), αλλά

Ρόμπινσον με τρίποντο, μείωσε στον πόντο (24-23, 5:15''). Δύο βολές του Καββαδά διατήρησαν τον Αρκαδικό σε θέση ισχύος (26-23, 5:05''). Ο Σόκο  απάντησε με 2/2 βολές, (26-25, 4:37'').

Ο Αρκαδικός αντέδρασε και έτρεξε σερί 7-0,  όταν πρώτα με lay up του Στεφανίδη, επέτρεψε στην ομάδα της Τρίπολης να διατηρήσει το προβάδισμα της (28-25, 3:43''). Με δύο βολές του ίδιου παίκτη, ο Αρκαδικός διεύρυνε το προβάδισμα του στο +5 (30-25, 3:43''), ενώ ο Καββαδάς με δύο βολές, αύξησε την τιμή της διαφοράς στο +7 (32-25, 3:04').  Παράλληλα τα Τρίκαλα είχαν συμπλήρωσει 5 ομαδικά φάουλ, κάτι που επέτρεψε  λίγο αργότερα, χάρις σε μία εύστοχη βολή του Στεφανίδη (λόγω τεχνικής ποινής στον κ. Φλεβαράκη) αλλά και κάρφωμα του Καββαδά, να οδηγήσουν τον Αρκαδικό  αρχικά στο +8 (35-27, 2:02''), και στην συνέχεια με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Κάμερον Τζόουνς και Νουούτινεν, να δώσουν "αέρα" 13 πόντων (41-28, 0:51:7'')! Μία βολή του Τσιάρα διαμόρφωσε το σκορ της 2ης περιόδου (41-29).

Στατιστικά:

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Αρκαδικός είχε σκοράρει 7 πόντους από τα ισάριθμα λάθη των Τρικάλων. Είχε 16 πόντους από το "ζωγραφιστό", ενώ είχε σημειώσει 9 πόντους από τις "δεύτερες ευκαιρίες".Ακόμα είχε 4 πόντους από τους αιφνιδιασμούς!

Πρώτος σκόρερ για τον Αρκαδικό ήταν ο Καββαδάς με 12 πόντους, ενώ 8 πόντους είχε ο Στεφανίδης.

Αντίστοιχα τα Τρίκαλα,  είχαν σκοράρει 8 πόντους από τα ισάριθμα λάθη των γηπεδούχων. Είχαν 14 πόντους από το "ζωγραφιστό", ενώ είχαν σημειώσει 2 πόντους από τις "δεύτερες ευκαιρίες".Ακόμα είχαν 4 πόντους από τους αιφνιδιασμούς!

Πρώτος σκόρερ των Θεσσαλών ήταν ο Μπράουν με 10 πόντους (2 τρίποντα).

Η αρχική 5αδα του Αρκαδικού ήταν οι:  Κ. Τζόουνς, Νοούτινεν, Στεφαίδης, Καββαδάς, Βαν Όοστρουμ , ενώ αντίστοιχα τα Τρίκαλα παρατάχθηκαν με τους  15, 6, 14, 4, 11. Κάντουγκαν, Σόκο, Καλές, Μπράουν και Πολ Τζόουνς.

Στην τρίτη περίοδο, με 5 συνεχόμενους πόντους του Π. Τζόουνς, μείωσαν στο -7 (43-36,) αλλά γρήγορα ο Αρκαδικός επανέφερε την διαφορά στο +12 (49-37, 7:15'').  Οι Θεσσαλοί μείωσαν στο- 8 (49-41), αλλά με 5 συνεχόμενους πόντους του Στεφανίδη και δύο του Κ. Τζόουνς, ο Αρκαδικός συντήρησε την διαφορά του +12 (56-44, 4:34''). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό:  Πρώτα με 1/2 βολές του Π. Τζόουνς (56-47, 2:30''), καθώς ο Αρκαδικός συμπλήρωσε 5 ομαδικά φάουλ! Με συνεχόμενες εύστοχες βολές από Π. Τζόουνς, Μπράουν και Σόκο, τα Τρίκαλα μείωσαν στο -8 (60-52, 1:23''). Στο τελευταίο λεπτό, καμία ομάδα δεν σκόραρε, με αποτέλεσμα το 60-52 να είναι το σκορ της περιόδου.

Η αρχική 5αδα του Αρκαδικού ήταν οι: Κ. Τζόουνς, Καββαδάς, Τ.Τζόουνς, Λι, και Λίτζιον ενώ αντίστοιχα τα Τρίκαλα παρατάχθηκαν με τους Ρόμπινσον, Βαρυτιμιάδη, Σόκο, Βιλιλαμσον και Τσιάρα.

Στην τέταρτη περίοδο, τα Τρίκαλα με lay up του Τσιάρα μείωσαν στο -6 (60-54). Μία βολή του Κ. Τζόουνς, διατήρησε το προβάδισμα των 7 πόντων του Αρκαδικού (61-54, 8:55''). Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν για ένα λεπτό (61-54, 7:31''), με την ομάδα της Τρίπολης να έχει 1 ομαδικό φάουλ, ενώ τα Τρίκαλα είχαν δύο ομαδικά φάουλ. Με τρίποντο του Ρόμπινσον και δίποντο του Π. Τζόουνς, τα Τρίκαλα πλησίασαν  (61-59, 6:33''), με το momentum της αναμέτρησης, να ευνοεί τους Θεσσαλούς (63-62, 4:31'').  Με αμαρκάριστο τρίποντο του Καλλινικίδη, ο Αρκαδικός πήρε ανάσα (66-62, 4:06''). Ο Βαν Όοστρουμ αστόχησε σε τρίποντο και ο Σόκο κέρδισε το φάουλ από τον Καλλινικίδη: (66-63, 3:15''), αλλά ο Στεφανίδης έδωσε πολύτιμη αναπνοή στον Αρκαδικό (+6, 69-63, 2:46'')! 1/2 βολές του Σόκο, διατήρησαν όρθια τα Τρίκαλα (69-64, 2:30''). Δύο βολές του Καββαδά, έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων (71-64, 2:14''). Τα Τρίκαλα είχαν συμπληρώσει 5 ομαδικά φάουλ (1:48''), με τον Αρκαδικό να αξιοποιεί την ευστοχία του Καββαδά ( +9, 73-64, 1:48''). Ο Σόκο αξιοποίησε το λάθος του Βαν Όοστρουμ και μείωσε (73-66, 1:30''). Δύο βολές του Νουούτινεν διατήρησαν το προβάδισμα της ομάδας της Τρίπολης (75-66, 1:26''). Ο Κάμερον Τζόουνς με δίποντο και δύο βολές του Βαν Όοστρουμ, διαμόρφωσαν το τελικό 79-66.

Δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66.